Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Jak podłączyć taśmę LED?

<h1>Jak podłączyć taśmę LED?</h1>

autor: Tomasz Andrzejewski

Świetlne dekoracje w domu to fantastyczny pomysł! Dzięki nim Twój salon będzie jeszcze bardziej elegancki, a sypialnia – zyska przytulny lub niezobowiązujący charakter. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj oświetlenia wybierzesz! Najbardziej popularne rozwiązanie to podłączenie taśmy ledowej. Zależnie od efektu, jaki zechcesz uzyskać, możesz wybrać taśmę z większym lub mniejszym zagęszczeniem diod oraz w dowolnym kolorze. Czy trudno podłączyć taką ozdobę? Nie – o ile poznasz kilka podstawowych zasad.

Jak podłączyć taśmy LED? Najważniejsze informacje


Wybrałeś taśmę LED? Zanim zabierzesz się za jej podłączenie, sprawdź na opakowaniu, jakim napięciem jest zasilana. Dlaczego to takie ważne? W sieci elektrycznej płynie wysokie napięcie (230V), a taśmy LED zasilane są napięciem niskim (12 lub 24V). Koniecznie więc będziesz musiał użyć zasilacza. Jeśli dobierzesz zbyt słaby (tj. zasilacz 12V do taśmy LED 24V), taśma będzie świeciła słabiej. Jeśli z kolei do ledów zasilanych napięciem 12V podłączysz zasilacz 24V – po prostu spalisz taśmę!


Podłączenie taśmy LED do zasilacza – kolejność działania


Jak podłączyć taśmy ledowe do zasilacza? Zacznij od wymierzenia potrzebnego odcinka. Taśmy LED sprzedawane są zwykle w rolkach o długości 5 m. Swobodnie możesz je jednak przycinać co 2,5-5 cm (na taśmie w odpowiednich miejscach znajdziesz symbol nożyczek). Teraz podłącz zasilacz. Po 2 stronach urządzenia zauważysz wystające kable, czyli tzw. „wejście” i „wyjście”. Do „wejścia” (opisane na zasilaczu jako „input”) podłącz wysokie napięcie (230V), a do „wyjścia” („output”) – taśmę LED. I to wszystko! Podłączenie taśmy LED z zasilaczem nie wymaga więcej działań!


Podczas pracy pamiętaj jedynie, że właściwe podłączenie taśmy LED do zasilacza wiąże się z połączeniem jej z odpowiednimi przewodami. Czerwony przewód jest dodatni (tzw. „plus”), a niebieski – ujemny. Podłączyłeś je poprawnie? Gratulacje! Jeśli jednak się pomyliłeś, nie szkodzi! Jedyną konsekwencją będzie to, że taśma LED nie zaświeci. Odłącz ją i jeszcze raz połącz przewody.


Podłączenie taśmy LED do akumulatora


Zastanawiasz się, czy taśmę LED można również podłączyć do akumulatora? Nic prostszego! Podłączanie taśmy LED w tym przypadku przebiega dokładnie tak samo, jak podłączanie jej do zwykłego zasilacza. I tym razem zwróć uwagę, by odpowiednio połączyć przewody: czerwony przewód taśmy LED połącz ze złączką „+” przy akumulatorze. Niebieski przewód taśmy zainstaluj z kolei do złączki „-”.


Proste? Na pewno dużo bardziej niż wybór tej jednej, jedynej taśmy LED z bogatej oferty rynkowej (dostępnej np. na stronie swiatlolux.pl).


Podłączenie taśmy LED RGB do sterownika


Zamiast wybierać taśmę LED z diodami o jednolitej barwie, możesz zdecydować się na podłączenie taśmy LED RGB. Jeśli dodatkowo postanowisz podłączyć taśmę do sterownika, zyskasz dużo więcej możliwości! Każde pomieszczenie rozjaśnisz dowolnym kolorem lub nawet ich niebanalnym połączeniem!


Schemat podłączenia taśmy LED RGB (lub RGBW)


Prawidłowe podłączenie taśmy LED RGBW (lub RGB) wymaga zestawu: taśma LED, sterownik, zasilacz. „Wejście” zasilacza, tak jak w pozostałych przypadkach, podłącz do zasilania sieci energetycznej. „Wyjście” z kolei tym razem nie będzie łączone bezpośrednio z taśmą LED, ale ze sterownikiem. Teraz pozostaje Ci już tylko połączyć taśmę LED ze sterownikiem. Jak to zrobić? Z uwagi na to, że taśma LED RGB ma nie 3, lecz 4 przewody (a taśma LED RGBW aż 5!), najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze schematów dołączanych przez producentów zasilaczy. Uzyskasz wówczas pewność, że odpowiednio podłączyłeś wszystkie „plusy” i „minusy”.


Klasyczne podłączenie taśmy LED (albo wymienianie czasem podłączenie taśmy LED z dwóch stron) początkowo wywołuje wiele pytań i wątpliwości. Kiedy jednak bliżej przyjrzysz się schematom działania odkryjesz, że jest bardzo łatwe! Dzięki zapoznaniu się z zasadami działania i sposobem podłączania taśmy LED do zasilacza, możesz swobodnie dobierać dodatkowe oświetlenie do domu! I w każdej chwili wprowadzić do salonu lub sypialni wyjątkowy nastrój.

Data publikacji: 20.10.2021

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również