Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Georadar - co to za urządzenie? Do czego dokładnie służy?

Georadar - co to za urządzenie? Do czego dokładnie służy?

Jak sama nazwa wskazuje, georadar bada to, co pod gruntem, to, czego nie da się sprawdzić przy pomocy innych urządzeń. Poznajmy bardziej szczegółowo jego specyfikę!



Georadar - co to takiego?



Fachowo określany jako GPR - to skrót od wyrażenia Ground Penetrating Radar, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Radar Penetrujący Grunt. I dokładnie takie jest jego zastosowanie - stricte do zobrazowania podpowierzchni, gdzie ciężko dostać się innymi metodami i dokładnie sprawdzić ten obszar. Określa się go częściej jako georadar (i takie też nazewnictwo będzie stosować w tym artykule), radar impulsowy czy radar ultraszerokopasmowy. Nieprzypadkowo używa się go na wielu różnych materiałach przenikalnych, aby wykryć i zmapować cechy lub obiekty w ich obrębie. Georadar jest bardzo chętnie wykorzystywany w wielu różnych zastosowaniach, takich jak mapowanie narzędzi, skał macierzystych, artefaktów archeologicznych, otworów, wgłębień, a także w celu określenia poziomu wód gruntowych. W ostatnim czasie znajduje też zastosowanie w jeszcze poważniejszych zadaniach, związanych z wojskowością i antyterroryzmem. 



Georadar - dlaczego warto?



Nie ma wątpliwości, że korzystanie z georadaru jest niezwykle korzystne w wielu obszarach. Zapewnia niezakłócającą i w pełni bezpoczną pracę. Zachwyca jego łatwość obsługi, gdyż używanie go w terenie jest bezproblemowe i intuicyjne. A dzięki temu, że działa bardzo szybko, a jednocześnie dokładnie - oszczędza czas, gwarantując precyzyjne pomiary. Bardzo wydajny, pozwalający na efektywne i bezinwazyjne sprawdzenie tego, co znajduje się pod powierzchnią ziemi, niezależnie czy mowa o cechach geologicznych, czy zakopanej przez człowieka infrastruktury. Georadar ceniony jest za wszechstronność, gdyż działa przez wszelkie media przenikalne, wykrywa metalowe i niemetalowe obiekty, a przy tym wszystkim wymaga niewiele - wystarczy jednostronny dostęp w celu zbadania infrastruktury stworzonej przez człowieka.



Georadar - jaka jest jego zasada działania?



Georadar w czasie pracy wysyła mały impuls energii elektromagnetycznej o ultraszerokim paśmie (UWB), który skierowany jest do badanego materiału i na tej podstawie rejestruje czas potrzebny na zwrot całości tej energii lub jej części. Czas jest tu kluczowy, ale i siła sygnału, bo te dwa parametry pozwalają określić, na jakiej głębokości i w jakim miejscu znajduje się badany obszar. Antena georadaru wyposażona jest w elementy nadawcze oraz odbiorcze. Umieszcza się ją bardzo blisko powierzchni gruntu, a następnie przesuwa po niej, by przeskanować dany obszar. Dzięki ciągłemu przesyłaniu impulsów i rejestracji związanych z nimi powrotów obraz podpowierzchniowy oglądany jest w czasie rzeczywistym na odpowiednim ekranie. Żeby zobrazować, jak wygląda innowacyjny georadar tego typu, zapraszamy pod adres https://viateco.eu/produkt/georadar-gpr-2/, gdzie zaprezentowany został szerokopasmowy Georadar GP8000 do badań konstrukcji betonowych.



Jak próbkowane są sygnały?



Warto jednocześnie pamiętać, że wszystkie systemy georadarowe muszą być w stanie próbkować sygnały analogowe pochodzące z anteny, a następnie digitalizować je w celu przetworzenia i wyświetlenia. Co ważne, to, jak pobierane są próbki i z jaką szybkością, ma duży wpływ na jakość wyników. To pokazuje, jak ważna jest częstotliwość próbkowania i jak może wpływać na wydajność systemu. W tradycyjnych systemach georadarowych każdy impuls musi zostać wysłany do każdej próbki zarejestrowanej po stronie odbiornika. To czasochłonne i niezbyt wydajne, dlatego też w nowoczesnych sprzętach stosuje się próbkowanie w czasie rzeczywistym lub RTS. W rezultacie system GPR działa lepiej, gromadząc dane o wiele, wiele szybciej niż tradycyjne modele. 

Jak widać, georadar to sprzęt niezbędny w wielu różnych obszarach, co doceniają osoby z coraz większej ilości dziedzin wiedzy. Pamiętajmy jednak, aby wybrać innowacyjny model, zapewniający szybką, wydajną i bezpieczną pracę. 


Data publikacji: 25.04.2023

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Warto przeczytać

Zobacz również