Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Inteligentne oświetlenie do domu - czy warto je zastosować

Inteligentne oświetlenie do domu - czy warto je zastosować

Domowe oświetlenie powinno spełniać szereg funkcji - od zadań typowo praktycznych po dekoracyjne. Trudno je zrealizować z pomocą pojedynczych źródeł światła, dlatego w większości przypadków stosuje się rozbudowane systemy oświetleniowe oraz skuteczne sposoby sterowania lampami. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne produkty typu smart.



Czy rzeczywiście inteligentne oświetlenie do domu jest korzystne? Kiedy warto wybrać taką opcję i do czego może się ona przydać? Więcej informacji przekażemy w dalszej części tekstu.



Czym jest inteligentne oświetlenie do domu?



Systemy typu smart coraz częściej pojawiają się w domach prywatnych, wspierając sterowanie rozmaitymi urządzeniami, w tym również oświetleniem. W jego przypadku zyskuje się praktyczny system połączonych ze sobą punktów świetlnych w domu i ogrodzie, które komunikują się ze sobą za pośrednictwem domowej sieci WiFi.

Takie rozwiązanie sprawia, że zyskuje się olbrzymią swobodę w sterowaniu poszczególnymi lampami, za pośrednictwem tradycyjnych włączników, da się też włączać i wyłączać lampy, a także modyfikować kluczowe parametry za pomocą aplikacji mobilnej, jak na przykład produkt od Azzardo.



Oświetlenie można połączyć z innymi systemami (antywłamaniowymi, monitoringiem) i czujnikami (ruchu i zmierzchu), by skorzystać z zalet automatyzacji w kontrolowaniu warunków w domu i na terenie posesji. Zwalnia to użytkowników z konieczności wykonywania wielu czynności. Elektronika zrobi to za nich.



Inteligentne oprawy oświetleniowe a smart żarówki



Oświetlenie inteligentne może przybierać rozmaite formy. Najbardziej rozbudowane systemy to szereg lamp, połączonych z pomocą sieci internetowej z wieloma czujnikami i innymi urządzeniami. Bywają to lampy przeznaczone do systemów smart, w tym również modele ze zintegrowanymi źródłami światła. Tak naprawdę jednak do tego, by wprowadzić w swoim domu elementy smart oświetlenia, wystarczają nowoczesne żarówki.



Energooszczędne smart źródła światła LED zyskują na olbrzymiej popularności. Dzięki nim da się wprowadzić zdalne sterowanie oświetleniem, bez konieczności inwestowania w nowe oprawy oświetleniowe. To zatem tani sposób na przetestowanie dostępnych rozwiązań, bez konieczności tworzenia całego środowiska i rozbudowanej instalacji.



Największe zalety inteligentnego oświetlenia domu



Co można zyskać, gdy zdecydujemy się na inteligentne oświetlenie? Największą korzyścią jest oczywiście poprawa komfortu codziennego funkcjonowania. Sterowanie lampami (pojedynczymi lub grupami opraw) staje się zdecydowanie prostsze i nie wymaga nawet obecności w domu. Dzięki temu da się bez trudu wyłączyć za pośrednictwem telefonu niezgaszone przed wyjściem do pracy światło w salonie.



Smart oświetlenie to również możliwość wprowadzenia automatyzacji. W aplikacji tworzy się bowiem praktyczne harmonogramy oświetleniowe, co pozwala uruchomić wybrane lampy w domu i ogrodzie, co zwiększa komfort, poprawia bezpieczeństwo poruszania się, generuje solidne oszczędności oraz pozwala zbudować nastrojowy klimat. Sporo przykładów na to, jak stworzyć przytulne i dobrze oświetlone wnętrza można też znaleźć na stronie: kreatordom.com.pl.



Jak jeszcze oszczędzać z pomocą inteligentnych lamp? Dedykowane aplikacje umożliwiają regulowanie podstawowych parametrów światła, w tym jego natężenia. Dzięki temu zyskuje się zawsze perfekcyjnie oświetlone wnętrza, przy zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej, a to nie tylko oszczędność dla portfela, ale też solidne korzyści dla środowiska naturalnego.



Nowoczesne oświetlenie domu a współczesne standardy w budownictwie mieszkaniowym



Inteligentne oświetlenie to skuteczne doświetlenie wszystkich domowych wnętrz i przestrzeni przydomowych, przy wprowadzeniu oszczędności do budżetu oraz lepszym wykorzystaniu posiadanego systemu oświetleniowego. Produkty smart zwiększają funkcjonalność, zapewniają bezpieczne warunki do przemieszczania się i wykonywania rozmaitych czynności, a także poprawiają estetykę przestrzeni. Trudno się zatem dziwić, że z wolna przestają być tylko technologiczną ciekawostką, a stają się jednym ze standardów nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego.


Data publikacji: 14.04.2023

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również