Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Pomysł na małe mieszkanie

Pomysł na małe mieszkanie

Urządzanie mieszkania, zwłaszcza o małej powierzchni, jest nie lada wyzwaniem – im mniejszy metraż, tym trudniej funkcjonalnie zaplanować i zaaranżować przestrzeń. Co zrobić, aby jak najlepiej zagospodarować nieduży metraż? Poznaj rozwiązania stosowane przez architektów wnętrz.

Zwrócenie się o pomoc do profesjonalisty jest dobrym pomysłem, zwłaszcza gdy brakuje nam wyobraźni przestrzennej i nie do końca wiemy, jak nasze małe M ma wyglądać. Architekt wnętrz doradzi zarówno w kwestii ewentualnych zmian funkcjonalnych, jak i aranżacji – mebli, oświetlenia czy kolorystyki, które mają niebagatelny wpływ na optyczne powiększenie przestrzeni.


Funkcjonalny podział według architekta wnętrz


W mieszkaniach o niewielkim metrażu warto zrezygnować ze ścianek, które dzieląc przestrzeń, optycznie ją zmniejszają. Najczęściej proponowanym przez architektów wnętrz rozwiązaniem jest otwarta część dzienna z podziałem na trzy podstawowe strefy – wypoczynkową, kuchenną i jadalnianą, urządzone w jednym, spójnym stylu.


Przestrzeń do przechowywania


W zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania (nie tylko ubrań, ale też sprzętów gospodarczych, pościeli, ręczników, itp.) pomogą duże zabudowy sięgające sufitu, zwłaszcza w holu czy w sypialni. W szafie w przedpokoju warto wygospodarować wnękę z siedziskiem – rozwiązanie to, często proponowane przez architektów wnętrz, zapewnia wygodne miejsce do założenia butów czy odłożenia torebki, a jednocześnie nie zabiera dodatkowej przestrzeni.


W małej kuchni warto sięgnąć po praktyczne rozwiązania pozwalające maksymalnie wykorzystać miejsce w dolnych szafkach, np. szuflady z pełnym wysuwem, systemy do szafek narożnych, regały cargo, itp. Górną zabudowę warto podzielić na dwie części – głębszą, pod sufitem, przeznaczoną do przechowywania rzadziej używanych sprzętów i akcesoriów oraz płytszą, nad blatem (nie będzie przeszkadzać w pracy) na podręczne rzeczy, z których często korzystamy.


W części wypoczynkowej i jadalnianej sprawdzą się meble o lekkich formach. Modele na nóżkach (komody, sofy, szafki RTV) nie zasłaniają podłogi, dzięki czemu przestrzeń wydaje się mniej zastawiona, nie zmniejszona. Pamiętajmy również o tym, że duża liczba przedmiotów stojących „na widoku” wizualnie zmniejsza przestrzeń, dlatego zamiast otwartych półek wybierzmy szafki z frontami i ograniczmy do minimum drobiazgi i bibeloty. W przypadku małych mieszkań często jedyną opcją jest kupno mebli robionych na wymiar, przy ich projektowaniu warto zasięgnąć porady architekta wnętrz, stolarza lub specjalisty z firmy oferującej szafy i zabudowy.


Jasno, gładko i błyszcząco


W małym mieszkaniu zastosujmy jasne i neutralne kolory, zarówno na ścianach, jak i w wyposażeniu. Barwy bardziej wyraźne, np. ciemne lub intensywne, mogą pojawić się jedynie w postaci dodatków, jako urozmaicenie stonowanej aranżacji (tekstylia, obrazy czy elementy konstrukcyjne mebli, np. nogi stolika kawowego, podstawa lampy podłogowej). Fronty zabudów meblowych powinny mieć jednolity jasny kolor, najlepiej w błyszczącym wykończeniu. W przedpokoju, sypialni czy łazience warto zastosować fronty lustrzane, które odbijając przestrzeń, wizualnie ją powiększą. Odpowiednio rozmieszczone źródła światła, powielone przez błyszczące powierzchnie, również rozświetlą wnętrze i wywołają wrażenie przestronności.


Mieszkania o niewielkim metrażu cieszą się dużą popularnością, dlatego dobrym pomysłem jest poszukanie inspiracji np. w pismach wnętrzarskich lub na stronach pracowni architektonicznych. Tego typu realizacje swoim portfolio ma np. architekt wnętrz Paweł Wyrzykowski. Warto także obejrzeć katalogi producentów, którzy oferują meble do niedużych przestrzeni.

Data publikacji: 30.04.2019

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również