Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Styl dworkowy – czy warto się na niego zdecydować?

Styl dworkowy – czy warto się na niego zdecydować?

Domy w stylu dworkowym wracają do łask. Ten historyczny trend charakteryzuje się ciepłą kolorystyką i efektowną formą bryły budynku.



Styl dworkowy powraca nie tylko jako forma architektoniczna bryły budynku. Trend ten już od dłuższego czasu jest wykorzystywany we wnętrzach pomieszczeń domów jednorodzinnych.



Czym charakteryzuje się styl dworkowy?



Domy w stylu dworkowym ujmują mieszkańców i gości ciepłym klimatem i nawiązaniem do tradycji. Obiekty tego typu zazwyczaj charakteryzują się funkcjonalnym układem wnętrz oraz znaczną powierzchnią użytkową przy relatywnie małej kubaturze. Na spory metraż możliwych do zagospodarowania miejsc wpływa fakt, iż w klasycznych budynkach poddasze z reguły pełni funkcję użytkową.



Dachy domów w stylu dworkowym mają bardzo ozdobną formę. Bryły szczytowych przegród najczęściej są wielospadowe i wyposażone w dodatkowe elementy o znaczeniu funkcjonalno-estetycznym. Poddasza dworków zazwyczaj są naświetlane dzięki zastosowaniu klasycznych lukarn. Układy tego typu mają formę dwuspadową lub typu wole oczy.



Ze względu na złożoność geometrii dachów wieńczących domy w stylu dworkowym najlepszym rozwiązaniem w odniesieniu do pokrycia połaci są drobnowymiarowe wykończenia. Elementy o relatywnie niewielkim wymiarze w rzucie nie powodują powstania dużej ilości odpadów, a przy tym znacznie przyspieszają postęp prac związanych z wykonaniem zadaszenia.



Materiałem, który bardzo dobrze komponuje się ze stylistyką domów dworkowych, jest dachówka karpiówka. Wykończenie tego typu, ułożone na skośnych połaciach, tworzy ciekawy efekt wizualny. Ceramiczna karpiówka jest połączeniem ponadczasowej estetyki z wysokimi parametrami użytkowymi.



Jakie wyposażenie wybrać do domu w stylu dworkowym?



Dom, którego wnętrze jest urządzone w stylu dworkowym, ma pomieszczenia charakteryzujące się prostotą, atrakcyjnością i wygodą. Tradycyjne budynki są przyjazne i rodzinne, a zarazem eleganckie i ciepłe.



Wybierając meble do urządzenia domu czy mieszkania w stylu dworkowym, skup się na prostym i bardziej powściągliwym wyposażeniu, które formą i materiałem będzie osadzone w polskiej tradycji meblarskiej. Meble we wnętrzach urządzonych w stylu dworkowym powinny komponować się wizualnie z poszczególnymi pomieszczeniami, ale także spełniać przypisaną im funkcję użytkową. Zadbaj więc o to, aby sekretarzyk służył do przechowywania listów, a biurko mieściło rachunki i dokumenty.



Urządzając dom w stylu dworkowym, pamiętaj o szczegółach. Za przeszklonymi drzwiami lub w otwartej części biblioteczki powinny równo stać elegancko oprawione tomy. Słupki z litymi zamykanymi drzwiami mogą z kolei pomieścić segregatory czy teczki, które nie pasują wizualną formą do stylistyki pomieszczenia. W analogiczny sposób można wykorzystać pokojowy lub kuchenny kredens.


Data publikacji: 09.10.2023

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również