Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Biała farba do ścian – wszystko, co trzeba na ten temat wiedzieć

Biała farba do ścian – wszystko, co trzeba na ten temat wiedzieć

Białe wnętrza znów są w modzie. Zresztą tak na dobre chyba nigdy z niej nie wyszły. Tego rodzaju farba do ścian jest więc uniwersalna i bardzo wszechstronna. W białej kolorystyce z powodzeniem można utrzymać zarówno całe wnętrze, jak i tylko jego fragment. Przy okazji jest to świetny sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia. Co należy zatem na ten temat wiedzieć?

Ile biała farba do ścian zawiera bieli?


Biała farba do ścian powinna posiadać jak najwyższy indeks białości powłoki oraz możliwie niski indeks jej zażółcenia. Skala mieści się w zakresie od 0 do 100. Im wyższy jest wskaźnik, tym bielszą ścianę można uzyskać. Co ciekawe, ten parametr jest podawany na opakowaniu farb dość rzadko. Najbardziej wartościowe farby zawierają tzw. biel tytanową. To pigment o bardzo wysokim indeksie białości, który zapewnia doskonałe krycie. Farby tego rodzaju rzadko żółkną i tracą biały kolor. Są jednocześnie dość drogie.


Istnieją białe farby do ścian, które swoją barwę zyskują za sprawą różnego rodzaju wypełniaczy. Mają one niższy indeks białości, a wysoki indeks zażółcenia powłoki. Tak naprawdę są raczej kremowe niż idealnie białe. Przy okazji są podatne na zmianę odcienia. Jednak ściany żółkną również na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych, np. wilgoci, promieniowania słonecznego czy zanieczyszczenia powietrza.


Rodzaje białych farb do ścian


Najpopularniejsze są wciąż farby akrylowe, również z uwagi na atrakcyjną cenę. Taka farba do ścian sprawdzi się wszędzie tam, gdzie ryzyko zabrudzenia jest niewielkie. Nie jest bowiem odporna na czyszczenie. Niektóre farby akrylowe są natomiast odpowiednie nawet do pomieszczeń wilgotnych, takich jak choćby łazienki. Mowa tutaj o farbach, które są odporne na pleśń.


Odmianą farb akrylowych są farby lateksowe, które zawierają więcej spoiwa akrylowego. Tworzą one na malowanej powierzchni elastyczną powłokę. Są bardzo wytrzymałe, odporne na pękanie i łuszczenie się. Można je też łatwo utrzymać w czystości. Cechują się doskonałym kryciem. Wiele z nich jest odpornych na wilgoć.


Farby ceramiczne do ścian to z kolei farby dyspersyjne, żywiczne, które zawierają ceramiczne mikrokuleczki. To za ich sprawą struktura farby jest bardzo szczelna. Dzięki temu nie wnikają w nią wilgoć ani zanieczyszczenia. Farby lateksowe posiadają pierwszą klasę ścieralności na mokro. Można je więc bez obaw ścierać i szorować. Sprawdzają się w przedpokojach, kuchniach i innych pomieszczeniach, w których ryzyko zabrudzenia ściany jest spore.


Wymienione powyżej farby do ścian to emulsje, a więc farby dyspersyjne, których rozpuszczalnikiem jest zwykła woda. Warto pamiętać, że same w sobie nie zawierają one rozpuszczalników. Jednak nie są one również jednakowe. Charakterystyka poszczególnych typów tego rodzaju farb jest nieco inna. Farby białe mają w praktyce konsystencję płynną lub półpłynną. Są też farby tiksotropowe o dużej gęstości. Ich podstawową zaletą jest to, że w czasie malowania nie chlapią tak bardzo, jak farby innego rodzaju. Zabrudzenia są więc zdecydowanie mniejsze.

Data publikacji: 24.08.2020

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również