Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Kiedy kupić mieszkanie, aby nie przepłacić? Sprawdzamy ceny mieszkań w Polsce

Kiedy kupić mieszkanie, aby nie przepłacić? Sprawdzamy ceny mieszkań w Polsce

Ceny mieszkań w Polsce wywołują niepokój u wielu osób, które myślą o zakupie nieruchomości w najbliższym czasie. Zastanawiasz się, jaka jest obecnie średnia cena metra kwadratowego i kiedy kupić mieszkanie, żeby nie przepłacić? Czytaj dalej!

Co wpływa na ceny mieszkań w Polsce?


Rynek nieruchomości zmienia się bardzo dynamicznie. Można było to zaobserwować w przeciągu ostatnich 15 lat. Po 2004 roku ceny mieszkań w Polsce znacznie wzrosły (w niektórych aglomeracjach nawet o 270%1), by w obliczu globalnego kryzysu gospodarczego w 2008 roku drastycznie się obniżyć. Obecnie trwa zapoczątkowana w 2013 roku tendencja wzrostowa, a ekspertom trudno jest z całą pewnością przewidzieć, czy ceny mieszkań spadną w najbliższym czasie, czy na bessę trzeba będzie jeszcze poczekać.


Ceny mieszkań w Polsce na rynku pierwotnym


Planujesz zakup mieszkania od dewelopera i zastanawiasz się, czy to odpowiedni moment? Jak wynika z raportu serwisu Bankier.pl2, we wrześniu 2019 roku średnia cena metra kwadratowego na rynku pierwotnym wyniosła w największych miastach w Polsce od 5625 (Lublin) do 8325 złotych (Warszawa). Z kolei 8225 złotych trzeba było zapłacić za metr kwadratowy w Gdańsku, 8210 zł w Krakowie, a 7368 zł we Wrocławiu.


Co to oznacza dla osób, które myślą o skorzystaniu z ofert deweloperów jeszcze w tym roku? Choć dynamiczny wzrost na rynku pierwotnym wyhamował, nie ma jeszcze mowy o generalnym spadku cen mieszkań w Polsce. Wyjątkiem są miasta, takie jak Poznań, Łódź i Szczecin.


Ceny mieszkań na rynku wtórnym


Jak kształtują się w Polsce ceny mieszkań na rynku wtórnym? Jeśli sądzisz, że możesz zaoszczędzić, decydując się na zakup nieruchomości od właściciela, możesz się zawieść. Z danych przytoczonych w raporcie wynika, że ceny mieszkań nie spadły również na rynku wtórnym, a w wielu miastach ich poziom jest wyższy niż w przypadku nieruchomości od dewelopera.


Przykładowo w Gdańsku średnia cena metra kwadratowego w mieszkaniu z rynku wtórnego to 9769 złotych, w Warszawie 10806 złotych. Na trzecim miejscu znalazł się Wrocław, gdzie za metr kwadratowy w mieszkaniu „z drugiej ręki” trzeba obecnie zapłacić 8020 złotych.


Wskazówka


Ceny metra kwadratowego różnią się w zależności od tego, jak duże jest mieszkanie. Najmniej opłacalny jest pod tym względem zakup kawalerki czy małego mieszkania dwupokojowego (poniżej 38 mkw.). W przypadku większych nieruchomości (powyżej 60 mkw.) za metr zapłacisz nawet o kilkaset złotych mniej.


Spowolniony wzrost. Czy ceny mieszkań spadną?


Nie wiesz, kiedy kupić mieszkanie? Choć wzrost cen mieszkań spowolnił, wciąż nie wyhamował całkowicie. Osoby planujące zakup nieruchomości muszą więc liczyć się z możliwością wzrostu cen przez kolejnych kilka lat – szczególnie jeśli dojdzie do podwyżki płacy minimalnej. Jednocześnie warto jednak pamiętać, że żaden bum nie trwa wiecznie. Jak wspominają eksperci3, do obniżenia cen mieszkań może przyczynić się… demografia. Na rynku wtórnym będzie się bowiem pojawiać coraz więcej mieszkań, których zmarli właściciele należeli do licznego pokolenia powojennego. Popyt na te lokale może okazać się mniejszy od podaży – grupa potencjalnych kupców to generacja osób urodzonych w latach 90., nie tak liczna jak pokolenie starsze o dekadę..


Jeśli planujesz kupno nieruchomości, pytanie o to, czy ceny mieszkań spadną, jest jak najbardziej zasadne. Jednak przy podjęciu ostatecznej decyzji warto wziąć pod uwagę nie tylko trwającą sytuację na rynku, ale też swoją indywidualną sytuację życiową. Jakie są Twoje plany na przyszłość? Czy opłaca Ci się wstrzymać z zakupem mieszkania i jeszcze przez pewien czas ponosić koszty wynajmu? A może sytuacja rodzinna wymaga, by własne lokum nabyć już w przeciągu kilku miesięcy? To tylko niektóre z kwestii, które mogą zaważyć na Twoim wyborze!


Źródła:


1 https://alebank.pl/15-lat-na-rynku-mieszkaniowym-co-sie-zmienilo/


2 https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-wrzesien-2019-Raport-Bankier-pl-7740086.html


3 https://alebank.pl/ceny-mieszkan-we-wrzesniu-2019-r-po-wakacyjnym-spowolnieniu-znowu-wzrosty/

Data publikacji: 19.08.2020

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Warto przeczytać

Zobacz również